Pelerin către inima celuilalt

Arhiepiscopia Iașilor Iulie 11, 2019

În pelerinaj au participat 36 de copii din familiile preoţilor protopopiatului ieşean, însoţiţi de reprezentanţi ai protopopiatului împreună cu părintele Protopop Marius Danier Profir, alăturându-se 9 copii din familii ale preoţilor din protopopiatul Chişinău, Mitropolia Basarabiei, însoţiţi de către părintele protopop Serafim Banari.

Activitatea s-a desfăşurat cu binecuvântarea Inaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei şi Inaltpreasfinţitului Părinte Petru, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, în cadrul protocolului de infrăţire semnat între cele două protopopiate.

Plini de entuziasmul şi vioiciunea specifice vârstei, aceștia au vizitat în prima zi Palatul Cuza din localitatea Ruginoasa şi Mănăstirea Cămârzani, poposind pentru o noapte la Casa Pelerinului în Suceava, unde au petrecut clipe frumoase împreună, cântând, povestind şi bucurându-se unul de celălalt. Ziua s-a incheiat cu o seara duhovnicească alături de părintele Ioan Buju spiritual al Seminarului Sfântul Vasile cel Mare din Iaşi.

În ziua următoare au vizitat Mănăstirile Voroneţ, Moldoviţa, Suceviţa, Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava şi Cetatea Sucevei. Aşa cum arată şi titlul, acest pelerinaj a avut menirea de a-i apropia pe aceşti copii, de a se întâlni sub semnul bucuriei cunoaşterii reciproce. În spiritualitatea Ortodoxă, inima însăşi este considerată a fi o biserică, un loc sfânt. De aceea, prin intermediul acestui pelerinaj ne-am propus să organizăm nu numai o acţiune sub aspect geografic, ci mai ales un eveniment duhovnicesc, o călătorie către sanctuarul inimii celuilalt, prin relaţionare, cunoştere interpersonală, dialog şi dorinţa unei cât mai curânde revederi.